reklama

Ruskí agresori

V poslednom týždni v čase začiatku olympijských hier, ktoré boli v starom Grécku spojené s tradíciou zloženia zbraní v konfliktoch a znakom mieru, sa v Gruzínsku rozhorel krvavý konflikt, na začiatku ktorého bolo nemedializované ostreľovanie Gruzínskych dedín zo strany Južného Osetska. Gruzínci sa nechali vyprovokovať a zaútočili, zdá sa neprimeranou silou na mesto Cchinvali, ktoré má iba 25 000 obyvateľov. Rýchla reakcia Ruska ukázala, že bolo na vojnu pripravené a čakalo iba na to, kedy bude môcť začať ofenzívu. Pokračovanie udalostí je hrozbou aj pre našu bezpečnosť, čo už pochopili prezidenti Poľska, Lotyšska, Litvy a Ukrajiny, ktorí sa vydávajú na cestu do Tbilisi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)
Obrázok blogu
(zdroj: osobný archív)

Naša diplomacia ako obyčajne čaká ako sa vyjadrí väčšina krajín EÚ a potom sa pripojí k tomuto stanovisku, čo je typicky pštrosia politika. Aj keď naše súčasné politické špičky by pravdepodobne radšej vyjadrili podporu Rusku, je v našom bytostnom záujme vyjadriť nielen solidaritu Gruzínsku, ale aj účinnú humanitnú pomoc.

Rusko potom ako preniklo so svojimi tankami na suverénne územie Gruzínska opäť ukazuje svoje mocenské chúťky, ktorými sa nikdy netajilo, ale vďaka ekonomickému prepadu na ne doteraz nemalo dostatočnú silu. Potom ako Putin znárodnil ropný priemysel v kombinácii s tým, že ceny ropy a plynu dosiahli nedoziernych výšok a dostal pod kontrolu všetky významné médiá, sa opäť do Ruska vracajú zlaté čase Sovietskej éry, čo pre nás v Strednej Európe určite nie je príležitosť na otváranie šampanského. Napriek Ruskej kultúre, významným spisovateľom a skladateľom, príťažlivej pravoslávnej spiritualite, má Rusko stále akýsi megalomanský komplex ovládať susedné národy a nerešpektovať svoje vlastné hranice. Akoby preňho hranice neexistovali. Gruzínsko aj keď sa to nezdá nie je až tak ďaleko od Slovenska, navyše podľa posledných správ má byť ďalšou na rade, kde prídu mierotvorné jednotky z Ruska, Ukrajina. Hovorí sa dokonca o rozpade Ukrajiny na západnú a východnú časť, ktorá by pripadla Rusku aj s poloostrovom Krym, kde má prístav Ruská čiernomorská flotila.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V kontexte týchto veľmocenských chúťok a nie tak dávnej bratskej prítomnosti Sovietskych vojsk na našom území, sa v inom svetle javí aj radar v Česku a raketová základňa v Poľsku. Možno mal nakoniec Putin pravdu, že sú namierené proti Rusku, ale nie v zmysle agresie, ale v zmysle prekážky jeho budúcich chúťok v Strednej Európe.

Martin Šabo

Martin Šabo

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Svet a ľudia okolo mňa mi nie sú ľahostajní. Som katolícky kňaz, chcem slobodne uvažovať a písať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéHistóriaZamysleniaPodolínecCirkev a štátSpoločnosťOsobnosti viery

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu