O čo ide Hvoreckému? – Ad: Hip-hopová odpoveď.....

Autor: Martin Šabo | 25.11.2007 o 9:18 | Karma článku: 11,98 | Prečítané:  3078x

Musím sa priznať, že ani mne nedalo, aby som si neprečítal tento jeho článok, aj keď čítanie jeho textov, nie je mojou šálkou kávy. Po prečítaní vo mne zostal veľmi zvláštny pocit.

 osobný archív

Ospevovaný autor, od ktorého by možno človek čakal niečo hlboké, sa znížil na obyčajný výsmech. Pokúšal som sa porozumieť o čo autorovi išlo, keď reagoval na pastiersky list biskupov pre mládež. Určite ich štýl písania, tiež nemusí sedieť každému, tiež sú ľuďmi a nemusia vždy vystihnúť realitu vyčerpávajúco, aj keď by sa o to mali snažiť. Ale po prečítaní celého článku si nemyslím, že Hvoreckému išlo primárne o upozornenie, že realita súčasnej mládeže je vzdialená od toho, čo im chceli biskupi povedať cez pastiersky list. Ja osobne učím problematickú mládež na učňovskej škole a vypočujem si na hodinách všeličo. Myslím, že aj biskupi majú avíza zdola od kňazov, ktorí pracujú s mládežou, pripravujú mladých na birmovku a pod., že mladí to nemajú jednoduché a často nechápu ťažkopádny cirkevný jazyk. V tomto by sme sa určite mali učiť, ako sa im prístupným spôsobom priblížiť, čo chceme povedať, aby tomu porozumeli.

Tento konkrétny list však veľmi jasne a zrozumiteľne vyjadril vieru biskupov v to, že pravá láska existuje a že je možné ju aj v dnešnom svete nájsť. List je formulovaný ako ponuka, to znamená, že sa nikomu nevnucuje jeho obsah, preto článok Hvoreckého vyznieva skorej ako výkrik muža, ktorému prekáža akékoľvek kresťanské posolstvo, ktoré nerelativizuje hodnoty podľa gusta súčasného sveta.

Biskupi tento list venujú veriacej mládeži, čítal sa v katolíckych kostoloch, teda na internom fóre cirkvi. Prečo teda prichádza naň takáto dehonestujúca reakcia vo verejnej tlači, kde ani nebol zverejnený. Je veľký predpoklad, že mnoho čitateľov SME ani netušilo, že takýto list vôbec vyšiel a určite s jeho obsahom neboli oboznámení. Majú teda možnosť si naň urobiť názor iba cez prizmu Hvoreckého nadávok a zosmiešňovania. To nie je známka konštruktívneho dialógu, a už vôbec nie tolerancie, ktorej sa určite autor vehementne dožaduje v iných témach.

Rozmýšľal som, či má vôbec význam písať túto reakciu, ale nakoniec som sa rozhodol, že napíšem svoj názor, aby bolo jasné, že nie všetci čitatelia SME sú nadšení z myšlienok tohto, v poslednom čase ospevovaného, autora. Keď mu išlo o čítanosť, tak to sa podarilo, ale keď ide o toleranciu, slušnosť a pravdu, tu tento článok zlyhal na plnej čiare!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Ako prežiť druhú vlnu (píše Samo Marec)

Čo môže robiť neveľmi dobrý škrabák?

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Ministerstvo obrany identifikovalo päťtisíc odberných miest.

Trnku potrestali iba symbolicky, môže sa dostať aj k ušlému platu

Čižnár pre svojho predchodcu pôvodne žiadal stratu funkcie.


Už ste čítali?