Kedy budú kresťania v arabskom svete rovnoprávnymi občanmi?

Autor: Martin Šabo | 1.2.2008 o 16:34 | Karma článku: 9,65 | Prečítané:  1963x

Koncom januára prebehol v Egyptskom hlavnom meste Káhira, kuriózny súd s ešte kurióznejším rozsudkom. V našich médiách som o ňom nezachytil žiadnu zmienku, preto ho v krátkosti popíšem. Dvadsaťpäťročný Mohamed Hegazy, ktorý konvertoval z islamu ku kresťanstvu žiadal súd, aby v jeho dokladoch bola zaznamenaná zmena náboženstva. Teraz mu hrozí, že príde o život.

mestská doprava v Birminghamemestská doprava v Birminghameosobný archív

Ako informuje radiovatikana.cz, občiansky preukaz v Egypte obsahuje kolónku o náboženskom vyznaní. Hegaza konvertoval na kresťanstvo pred niekoľkými rokmi, spolu so svojou ženou a o zmenu v občianskom požiadal pred pol rokom. Súd žiadosť zamietol s odôvodnením, že Hegaza nepostupoval podľa zákona a odchýlil sa od národnej tradície. Treba v tejto súvislosti podotknúť, že islamské právo šariá je súčasťou Egyptskej ústavy. Presné odôvodnenie súdu je toto: „monoteistické náboženstvá boli Bohom zoslané v chronologickom poradí.. Následkom toho je zvláštne prechádzať od toho nového k tomu, ktoré ho predchádzalo.... Osoba, ktorá sa tak chová, odbočila zo správnej cesty a ohrozuje princípy, hodnoty a pravidlá islamu a Egyptskej tradície.“ Je zaujímavé, že štátny súd argumentuje pravosťou náboženstva a ako jediný argument uvádza chronologické poradie. Podľa tejto logiky je správne všetko nové a staré tým pádom automaticky stráca autenticitu.  

Ďalšou zaujímavosťou prípadu je, že konverzia z kresťanstva na islam je v dokumentoch automaticky menená. Hrozným záverom však je, že aj keď štátne zákonodarstvo zrušilo trest smrti za apostázu od islamu, rektor fakulty islamských štúdií na najprestížnejšej štátnej univerzite Al Azhar v Káhire vyhlásil na Hegaza fatwu, čo znamená rozsudok smrti podobne ako v prípade Salmana Rushdiho, na ktorého ju vyhlásil iránsky veľký ajatolláh Chomejní za jeho Satanské verše. Hegaza však nikoho neurazil, iba sa slobodne rozhodol zmeniť svoj náboženský postoj.  Teraz musí žiť v utajení a strachu o život.  

Ja sa pýtam, ako chcú predstavitelia islamu zmeniť vnímanie západnej spoločnosti na seba, keď zákonodarstvo vo väčšine islamských krajín stále nerešpektuje náboženskú slobodu a ani univerzitný profesor nie je schopný rešpektovať ani ten malý pokrok, ktorý sa v zákonodarstve dosiahol, že bol zrušený trest smrti za konverziu? Tak kto to je vlastne diskriminovaný?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SME v divadle

Poďte so SME do divadla: Buddenbrookovci

SND pripravilo program, ktorý môžete pozerať z domu.


Už ste čítali?