Kedy budú kresťania v arabskom svete rovnoprávnymi občanmi?

Autor: Martin Šabo | 1.2.2008 o 16:34 | Karma článku: 9,65 | Prečítané:  1980x

Koncom januára prebehol v Egyptskom hlavnom meste Káhira, kuriózny súd s ešte kurióznejším rozsudkom. V našich médiách som o ňom nezachytil žiadnu zmienku, preto ho v krátkosti popíšem. Dvadsaťpäťročný Mohamed Hegazy, ktorý konvertoval z islamu ku kresťanstvu žiadal súd, aby v jeho dokladoch bola zaznamenaná zmena náboženstva. Teraz mu hrozí, že príde o život.

mestská doprava v Birminghamemestská doprava v Birminghameosobný archív

Ako informuje radiovatikana.cz, občiansky preukaz v Egypte obsahuje kolónku o náboženskom vyznaní. Hegaza konvertoval na kresťanstvo pred niekoľkými rokmi, spolu so svojou ženou a o zmenu v občianskom požiadal pred pol rokom. Súd žiadosť zamietol s odôvodnením, že Hegaza nepostupoval podľa zákona a odchýlil sa od národnej tradície. Treba v tejto súvislosti podotknúť, že islamské právo šariá je súčasťou Egyptskej ústavy. Presné odôvodnenie súdu je toto: „monoteistické náboženstvá boli Bohom zoslané v chronologickom poradí.. Následkom toho je zvláštne prechádzať od toho nového k tomu, ktoré ho predchádzalo.... Osoba, ktorá sa tak chová, odbočila zo správnej cesty a ohrozuje princípy, hodnoty a pravidlá islamu a Egyptskej tradície.“ Je zaujímavé, že štátny súd argumentuje pravosťou náboženstva a ako jediný argument uvádza chronologické poradie. Podľa tejto logiky je správne všetko nové a staré tým pádom automaticky stráca autenticitu.  

Ďalšou zaujímavosťou prípadu je, že konverzia z kresťanstva na islam je v dokumentoch automaticky menená. Hrozným záverom však je, že aj keď štátne zákonodarstvo zrušilo trest smrti za apostázu od islamu, rektor fakulty islamských štúdií na najprestížnejšej štátnej univerzite Al Azhar v Káhire vyhlásil na Hegaza fatwu, čo znamená rozsudok smrti podobne ako v prípade Salmana Rushdiho, na ktorého ju vyhlásil iránsky veľký ajatolláh Chomejní za jeho Satanské verše. Hegaza však nikoho neurazil, iba sa slobodne rozhodol zmeniť svoj náboženský postoj.  Teraz musí žiť v utajení a strachu o život.  

Ja sa pýtam, ako chcú predstavitelia islamu zmeniť vnímanie západnej spoločnosti na seba, keď zákonodarstvo vo väčšine islamských krajín stále nerešpektuje náboženskú slobodu a ani univerzitný profesor nie je schopný rešpektovať ani ten malý pokrok, ktorý sa v zákonodarstve dosiahol, že bol zrušený trest smrti za konverziu? Tak kto to je vlastne diskriminovaný?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Ako prežiť druhú vlnu (píše Samo Marec)

Čo môže robiť neveľmi dobrý škrabák?

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Ministerstvo obrany identifikovalo päťtisíc odberných miest.

Trnku potrestali iba symbolicky, môže sa dostať aj k ušlému platu

Čižnár pre svojho predchodcu pôvodne žiadal stratu funkcie.


Už ste čítali?