Naozaj sa cirkev nezaujíma o svoje financovanie?

Autor: Martin Šabo | 27.2.2009 o 17:53 | Karma článku: 4,35 | Prečítané:  1757x

V poslednom čase sa opäť objavili názory, že katolícka cirkev sa nezaujíma o budúci spôsob svojho financovania. Išlo napríklad o niektoré články, ktoré reagovali na vyjadrovanie sa katolíckych kňazov k otázke prezidentských kandidátov a všeobecne hodnôt, ktoré vyznávajú a chcú uplatňovať aj vo vyjadrovaní sa k verejným otázkam.

Išlo o trošku uštipačné pripomenutie tejto otázky, ktorá sa netýkala merita veci, čiže ich vyjadrenia sa k prezidentským voľbám. Aj keď sám si myslím, že v niektorých vyjadreniach zašli priďaleko, nemalo by dochádzať k zneužívaniu problematiky financovania cirkví na eliminovanie nepohodlných vyjadrení predstaviteľov cirkví, čo je na škodu racionálnej diskusie.

Dôkazom toho, že cirkvi nie je otázka financovania ľahostajná, chce byť aj moja posledná kniha, Model financovania Katolíckej cirkvi v SR, ktorá v týchto dňoch prichádza do kníhkupectiev. Vznikla v spolupráci s Ústavom pre vzťahy štátu a cirkví a chce byť serióznou ponukou pre tých, ktorých táto otázka zaujíma. Venujem sa v nej princípom, na ktorých stojí vzťah štátu a cirkví, ako sa tieto princípy odrážajú v spôsobe financovania cirkví a náboženských spoločností vo svete, hlavne vo funkčných demokratických systémoch Európskych krajín a USA. Potom prechádzam k stručnému historickému prehľadu tejto problematiky u nás. V poslednej časti uvažujem nad spôsobom, ako by bolo možné jednotlivé spôsoby financovania cirkví vo svete, využiť v našej situácii, bez toho že by som predkladal nejaké definitívne riešenie, čo ani nie je v mojej kompetencii, ale je to otázkou konkrétnych rokovaní zodpovedných predstaviteľov, ktoré však nemôžu prebehnúť bez náležitej odbornej diskusie tejto problematiky. Pritom si nemyslím, že by nebola ochota, zo strany cirkví, lebo nejde iba o cirkev katolícku, o riešenie tejto situácie. Dôkazom je, že už v Základnej zmluve medzi SR a Apoštolským stolcom z r. 2000 je ustanovené, že má byť prijatá čiastková zmluva, ktorá sa bude týkať financovania cirkvi.

V aktuálnej finančnej kríze však určite nie je čas na to, aby sa robili nejaké zásahy do súčasného systému, ale je potrebné počkať na pokojnejšie obdobie, lebo keď nám skutočne ide o dobrú vec, tak nepredpokladám, že jej výsledkom by malo byť poškodenie cirkví a náboženských spoločností. Zatiaľ môžeme čas využiť na potrebnú diskusiu, do ktorej chce byť príspevkom aj moja kniha. Tí, ktorí by o ňu mali záujem si ju môžu objednať na stránke Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Ako prežiť druhú vlnu (píše Samo Marec)

Čo môže robiť neveľmi dobrý škrabák?

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Ministerstvo obrany identifikovalo päťtisíc odberných miest.

Trnku potrestali iba symbolicky, môže sa dostať aj k ušlému platu

Čižnár pre svojho predchodcu pôvodne žiadal stratu funkcie.


Už ste čítali?