reklama

Centralizačný tábor rehoľníkov

Žijeme v zvláštnom období. Strana, ktorej predseda nezaznamenal november 1989, má v prieskumoch verejnej mienky 48%. Pán Jariabek, ktorý prešiel od Mečiara k Ficovi, v STV poučuje Štefana Hríba o demokracii. Slovenská advokátska komora zo svojich radov vyhodí členku, pretože usvedčí kolegu z úplatku. A vysoký cirkvevný hodnostár hovorí o blahobyte za vojnovej Slovenskej republiky. Dúfam, že je to len prechodné obdobie straty historickej pamäte. Chcem vám aj z tohto dôvodu, priblížiť miesto, kde žijem kláštor v Podolínci, cez najťažšie obdobie jeho histórie, keď sa stal počas päťdesiatych rokov minulého storočia, koncentračným kláštorom pre 553 rehoľníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)
Obrázok blogu

O pol jednej v noci z 13. na 14. apríla 1950 sa začala akcia "K" a bezpečnostné orgány spolu s robotníckymi milíciami obsadili takmer všetky mužské rehoľné domy v Československej republike a zatkli 2 192 rehoľníkov. Nadránom 14. apríla, žandári a milicionári vtrhli do podolínskeho kláštora a začali privážať rehoľníkov z iných kláštorov Slovenska. Postupne tu uväznili: Redemptoristov, Saleziánov, Jezuitov, Verbistov, Tešiteľov, Baziliánov, Minoritov, Premonštrátov, Dominikánov a Milosrdných bratov. Tak sa stal kláštor centralizačným táborom pre rehoľníkov, kňazov a gréckokatolíckych kňazov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhý deň prišli pred kláštor mnohí ľudia aj zo susedných dedín, najmä z Nižných a Vyšných Ružbách a Lackovej. Odvážnejší prerazili bránu a dostali sa do dvora kláštora, ale narazili na ozbrojených žandárov a zavolané vojsko, ktorí začali strieľať. Neostalo len pri tom. Skoro tri týždne potom trvalo zatváranie občanov z okolitých dedín. Tých poodvážali do väznice, a tam ich odsúdili s rovnakým výmerom na ktorom bola uvedená vina: „Menovaný v okolí Podolínca rozširoval nepravdivé správy, na základe ktorých sa zhluklo väčšie množstvo ľudí, s ktorými potom vykonal útok na Zbor národnej bezpečnosti a Ľudové milície, a za to sa odsudzuje na odňatie slobody na 24 mesiacov na nútenú prácu za cieľom prevýchovy.“ Odsúdení boli roľníci, „robotnícka trieda“ v mene, ktorej údajne zatvorili rehoľníkov, ktorí nechali doma ženu, a to starší i mladí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po Veľkej noci 1951 priviezli do Podolínca aj všetkých diecéznych kňazov z Močenka (Sládečkovce) a z františkánskeho kláštora v Hlohovci, a tiež aj gréckokatolíckych kňazov, ktorí nechceli prestúpiť k pravosláviu. Od 14. apríla 1950 do 11. decembra 1951, kedy zrušili centralizačný tábor, tu internovali 553 rehoľníkov a kňazov, medzi nimi aj bl. Dominika Metoda Trčku, redemptoristu, ktorý tu bol do mája 1950. Okrem neho tu boli väznení aj básnik Gorazd Zvonický SDB, vlastným menom Andrej Šándor, kardinál Ján Chryzostom Korec SJ, biskup Michal Rusnák CSsR, biskup Pavol Hnilica SJ a mnohí ďalší.

Biskup Pavol Hnilica SJ o týchto chvíľach vyriekol slová, ktoré tu mnohí prežívali: „Môžem úprimne povedať, že tu, v Podolínci som dostal tie najväčšie milosti svojho života. Tu som spoznal podstatu kňazstva: obnovovať a dopĺňať na svojom tele, čo chýba Kristovmu utrpeniu v prospech Cirkvi. Tu sme študovali Teologiam crucis... Tu sme stretli možno prvý raz zblízka Sedembolestnú. «Ty si sa stala našou Matkou» – povedali sme jej, «keď bol tvoj Syn na kríži. My sme teraz na kríži a ty na nás nemôžeš zabudnúť...». Ozaj, pociťovali sme tu jej pomoc, ochranu, nežnosť a lásku, materinskosť, ako nikdy predtým...“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na uväznených ľudia nezabúdali, a snažili sa im aj v týchto neľahkých chvíľach pomáhať. Spomínajú si na to aj po rokoch ako jedna z nich, ktorá v 50. rokoch tajne podávala väzneným kňazom jedlo: „Kňazi boli vo vnútri kláštora zavretí naboso. Jeden z nich mi vravel, že kláštor v Podolínci bude pre utrpenie, ktoré tam prežívajú rehoľníci a kňazi, požehnaným miestom. Jeho slová sa v ostatných rokoch napĺňajú.“

V súčasnosti ešte žijú poslední pamätníci týchto udalostí, ktorí sú svedkami toho, ako sa za komunizmu presadzovala demokracia a rešpektoval názor iných. Koncentračný tábor rehoľníkov v Podolínci bol zrušený z dôvodov organizačných, lebo milície a bezpečnosť nedokázali účinne kontrolovať taký veľký počet rehoľníkov, z ktorých sa niektorým podarilo utiecť. Po nich do kláštora prišli rehoľné sestry, ale to už je príbeh na iný článok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Múry podolínskeho kláštora sú svedkom toho, ako sa za komunizmu budoval socializmus, potláčaním práv iných a presadzovaním jedinej správnej ideológie. Kto pozná túto históriu, tak sa mu po návšteve premiéra na oslave 48. výročia Kubánskej socialistickej revolúcie a pri slovách Huga Cháveza, ktorý chce budovať socializmus 21. storočia, dvíha žalúdok.

Martin Šabo

Martin Šabo

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Svet a ľudia okolo mňa mi nie sú ľahostajní. Som katolícky kňaz, chcem slobodne uvažovať a písať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéHistóriaZamysleniaPodolínecCirkev a štátSpoločnosťOsobnosti viery

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu