Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Štát a cirkev v Českej republike – kritizované miliardy I. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

"...že veriaci si na základe dlhodobej závislosti cirkvi od štátnych dotácií, ktorá sa začala reformami Jozefa II. ku koncu 18. stor, na tento systém privykli a jednorázové odpojenie od týchto dotácií by pokladali za protináboženský postoj, potláčajúci náboženskú slobodu."
.
Hlavne klérus si zvykol. A to, že je to protináboženský postoj, sa snaží vsugerovať ovečkám.Ďakujem za takú náboženskú slobodu, cvakať na sekty či chceš či nechceš...
 

 

Ešteže tu máme okrem ovečiek aj baranov.
Však, Oberon? ;))
 

barani su ti, co

vedu stado.
 

barani sú tí, čo

tlčú hlavou do všetkého, čo im stojí v ceste (alebo si to aspoň myslia).
Stádo vedie PASTIER :)
 

pastier

predovsetkym stado doji, striha a inak vyuziva.

Urcite stado nevedie - si niekedy videl pastiera oviec, aby kracal pred stadom?
 

Keď ti tieto pojmy veľa nevravia, znamená to, že

si nečítal evanjeliá. Podobenstvo o Dobrom Pastierovi.
.
Odpoveď: áno, videl som. U nomádov je to doteraz bežný obraz, že pastier kráča pred stádom a na jeho pokrik ovce reagujú a idú za ním. Na rozdiel od slovenských bačov nepotrebuje ich zaháňať psami. (že 13pes :)) ?)
 

potom je u nomadov on

baranom. Ktovie, co s nimi robi po veceroch.

Ja som videl pastevcov vo viacerych (aj pomerne zaostalych) regionoch a ti sa snazili mat o stade prehlad, co sa lepsie robi zozadu ako zpredu kracajuc pozpatku.
 

\"co s nimi robi po veceroch\"

Najprv som chcel napísať "no comment", ale predsa - na Slovnesku máme také priliehavé príslovie: "podľa seba súdim teba"
a ešte by sa na tvoj duchaplný príspevok použiť aj príslovie: "prasaťu sa o kukurici sníva".
 

no ide o veriacich,

lebo to by financovanie cirkvi už nemohlo spočívať vo vhodení 10 alebo 20 korunačky do zvončeka, ale v podstatne vyššej čiastke. To, že to je tak teraz je dôsledok stavu dlhodobých štátnych dotácii, za čo však nenesie vinu cirkev. Preto by bolo ich jednorázové odpojenie protináboženským prvkom potláčajúcim náboženskú slobodu. A kňazi by boli tiež radšej keby boli financovaní od veriacich, lenže bez jasne zadefinovaného systému by to títo v súčasnosti neuniesli.
 

 

Mne je dosť jedno, čo by mali radi kňazi. Ide o moju náboženskú slobodu, nie o ich.
 

 

Toto su neskutocne nehorazne demagogicke taraniny. Vobec nejde o veriacich. Ide prave o tych neveriacich, ktori na cirkev opravnene platit nechcu a stat ich nasilim nuti na cirkev prispievat. Ich ludske prava a sloboda su potlacane.
Je uplne irelevantne, ci by cirkev financne uniesla. Nepokradnes. Cirkev zije z statneho lupu - nasilne vymahanych dani. S tym treba urychlene skoncovat.
BTW, kto vymyslel zmluvu s Vatikanom, ktora tento naprosto neticky nezmysel zakotvila do medzinarodnej zmluvy. Takze to su pokritecke dristy, ze kanzi by boli radsej ...
Co sa tyka odskodnenia za usly zisk z majetku. Kto ho vyplati nam vsetkym, ktori sme nemohli za socializmu slobodne pracovat, ale museli sme chodit do statnych podnikov. Dostavaju ti, ktorym znarodnili majetok odskodne za usly zisk? Kto im to ma zaplatit? Oni samy? Cirkev je nieco specialne, ze si zasluzi zvlastne zaobchadzanie?
 
Hodnoť

Takže:

"A kňazi by boli tiež radšej keby boli financovaní od veriacich, lenže bez jasne zadefinovaného systému by to títo v súčasnosti neuniesli."
A to má štát zadefinovať, ako majú veriaci financovať svojich kňazov? To si predsa musia zadefinovať samotné cirkvi. Štát predsa nedefinuje, ako si financuje svoje aktivity napr. Zväz slovenských filatelistov, Zväz záhradkárov...
 

 

musia si to uzákoniť , ako kedysi komunisti. zákon je dobrý na všeličo
 

Ja som reagoval

na autorov diskusný príspevok o 22:15 (o čosi vyššie). On píše, že "A kňazi by boli tiež radšej keby boli financovaní od veriacich, lenže bez jasne zadefinovaného systému by to títo v súčasnosti neuniesli." A ten systém si musia zadefinovať kňazi, podobne ako iné spolky, nie štát.
 

hlavne ze stat definuje,

ako si svoje fungovanie financuje Slovenska televizia/rozhlas a hromada dalsich zbytocnych zoskupeni. Nemohli by sa napr. sportovci financovat sami od svojich fanusikov - uz od zajtra? Ked dokazu po nociach hulakat "Slovenskoooo", mohli by zvladnut aj toto ... Divadla, filmari a dalsi?
Ja to mam vcelku na haku, aky model sa presadi, pokial mi prestanu vyzierat penazenku aj ti ostatni. Tu cirkev si v pohode zaplatim a aj na ostatno usetrim.
 

 

aj ja by som rada platila iba za to čo ma poteší
 
Hodnoť

 

"Aj na Slovenskom príklade však pochopili, že tento cieľ sa touto formou nedá dosiahnuť."

Takze restitucie cirkevneho majetku na Slovensku bol omyl? Zaujimave priznanie.

Cirkev dostala majetok, ktory nevie vyuzivat a ani sa nechce naucit ho vyuzivat. Chce iba dalsi majetok.

Cirkev akosi nevie pochopit, ze stredoveke formy spravovania majetku uz nefunguju. Ze uz nemame nevolnictvo, cirkevne desiatky ani povinne odvody na faru, ako bolo zvykom pred Jozefovymi reformami. Ze o majetok sa dnes treba nielen starat, zveladovat, ale s nim aj podnikat. A dravo podnikat.

Lenze kto im to bude robit? Knazi urcite nie, ti maju problemy sami zo sebou.
 

nie reštitúcie omylom neboli,

ale neboli zdrojom takého majetku, ktorý sa mohol stať zdrojom financovania cirkví. Dôvody uvádzam v článku.
 

ale nerozpravaj,

cirkev restituovala obrovske rozlohy lesov, poli, restituovala lukrativne budovy v mestach - vyuziva z nich mizive percento. Za 15 rokov nedokazala vypracovat podnikatelske plany, zobrat uvery, otvorit prevadzky - az na male vynimky dokazala iba prenajimat. Ani poriadne nevie, co vsetko a kde jej patri.

 

skús si zistiť,

koľko sa platí za hektár. Sú oblasti - Trnava, Nové Zámky, kde sú celkom slušné ceny. Ale na väčšine Slovenska (hornaté oblasti), kde je tá cena smiešna.
Čo sa týka lesov - toto hospodárstvo je v súčasnosti len veľmi ťažko ziskové. Štátne lesy odmietajú uzavrieť nájomné zmluvy, lebo bez zmluvy sa o tie lesy zo zákona musia postarať tiež, akurát nemajú povinnosť platiť nájomné.
A súkromníkov v podnikaní s lesmi je minimum. Veľa pozemkov je takých, kde nie je možné nájsť uplatnenie v súčasnom hospodárstve. Kedysi človek obhospodaroval roličku, dnes sa tam stroje nedostanú...
A čo sa týka budov, vidno že nie si v obraze. Vo väčších mestách práve tie prinášajú pomerne slušný zisk.
.
Podnikateľské plány? Prevádzky? Zobuď sa! Veď cirkev nie je podnikateľský subjekt, o to ani nikdy neašpirovala. Veď podstata zisku je práve z prenájmu. Mnohí veľkopodnikatelia zbohatnú práve len na tom - že akýmsi spôsobom získajú nehnuteľnosti, a prenajímajú ich.
Ale byť úspešný v podnikaní v dnešnej dobe, znamená byť dravý, často nečestný, nebrať ohľad na druhých. Zarobiť na podnikateľskom neúspechu iných. Tak sa má podľa teba správať aj cirkev. Myslím, že ty by si bol medzi prvými, ktorý by kričal, že ako sa tá cirkev správa, že sa spreneveruje svojím ideálom.
Tak prosím ťa, nebuď pokrytecký.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Pavel Weiss: Zmena volebného systému môže posilniť regióny 855
 2. Martin Borguľa: Zásobáreň pitnej vody v ohrození, my riešime vášne v parlamente 804
 3. Štefan Holý: Sulík - nová verzia Jána Ľuptáka? 722
 4. Filip Pastorek: Kauza Ľubomíra Vážneho šokuje Slovensko 716
 5. Marcel Sivák: Video Progresívny Londýn z dielne Kulturblogu je ďalší pokus o šírenie nenávisti a bludov 410
 6. Július Kovács: Ersekova stavia na zdroji pitnej vody 341
 7. Ondrej Prostredník: Porazí kuffokracia demokraciu? 307
 8. Marián Viskupič: Koľko sa nabalil Robert Fico za 12 rokov? Ján Počiatek možno prezradil viac, ako chcel! 304
 9. Slavomír Repka: Hlavu hore, zmena je už na dosah 299
 10. Ondrej Putra: Amen, pani pod ochranou! 294

Rebríčky článkov


 1. Dušan Seberíni: Lingvistické okienko - holokaust
 2. Jozef Legény: Budeme voliť v ďalších voľbách manifestačne?
 3. Matej Galo: Môj najlepší kandidát v parlamentných voľbách
 4. Marian Letko: Medailónik fašistu
 5. Maroš Matej: Hádate sa kvôli volbám? Ale no tak...
 6. Miška Emericiová: Zmätená myseľ
 7. Jaroslav Karahuta: Potravinová sebestačnosť a koronavírus.
 8. Andrej Špeťko: Dievča z kaviarne III.
 9. Matej Madar: Po voľbách potrebujeme múdrych hospodárov
 10. Matej Galo: SLOBODA A SOLIDARITA MÁ NAJLEPŠÍ PROGRAM V HISTÓRII SLOVENSKA


Už ste čítali?